教证法光 Forex Trading Prof Cezary Kochalski, członek RPP: Ulżyliśmy gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom Biznes w INTERIA.PL

Prof Cezary Kochalski, członek RPP: Ulżyliśmy gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom Biznes w INTERIA.PL

Dyskusji o przyszłości banków centralnych, w tym na prz…

cezary kochalski rpp

Dyskusji o przyszłości banków centralnych, w tym na przykład o ich roli przy transformacji energetycznej, będziemy mieli coraz więcej – mówi Interii prof. Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej. Odziaływanie tarczy będzie się zmieniać w kolejnych miesiącach, wraz z wprowadzaniem kolejnych elementów. Pamiętajmy także, że te tarcze mogą być rozbudowywane. W skali roku, odpowiadając na to pytanie na początku stycznia, powiedziałbym, że ponad 1,5 pkt proc. Mniej zobaczymy w inflacji w ujęciu średniorocznym.

Prawnicy zacierają ręce. Ich zdaniem unieważnianie hipotek z WIBOR-em to kwestia czasu

Kochalski doprecyzował, że jest wiele argumentów przemawiających za przyhamowaniem cyklu podwyżek stóp, ale jednocześnie podkreślił, że przy podejmowaniu decyzji zawsze musi widzieć w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflację w celu. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – organ decyzyjny Narodowego Bitcoin:BTC/USD (BTC = X) Hits New All-Time High: Co się dzieje dalej Banku Polskiego. Zadaniem Rady Polityki Pieniężnej jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej.

Co dalej ze stopami procentowymi? Członek RPP nie wyklucza podwyżek

Członek RPP przyznał, że choć jest ona “niestety wysoka”, to jednak nie była dla niego zaskoczeniem, gdyż taki skok prognozowały departamenty Narodowego Banku Polskiego. Analitycy NBP nie pomylili się również co do odczytu PKB Polski za drugi kwartał. Według komunikatu po posiedzeniu RPP NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej.

cezary kochalski rpp

Cezary Kochalski, RPP: Na koniec roku inflacja powinna być niższa

W grudniu 2019 prezydent Andrzej Duda powołał go na członka Rady Polityki Pieniężnej na okres sześcioletniej kadencji[7]. Cezary Kochalski (ur. 26 września 1967 w Iławie[1]) – polski ekonomista i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor uczelni na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, od 2012 do 2016 prorektor tej uczelni, członek Rady Polityki Pieniężnej (2019–2025). Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że najwcześniej po marcu przyszłego roku bank centralny może rozważyć poluzowanie swojej polityki monetarnej. Obecne prognozy makroekonomiczne wykluczają możliwość przyspieszenia takiej decyzji. Wskazał jednocześnie, że gdyby pytanie o perspektywę obniżek padło pod koniec marca, jego odpowiedź byłaby podobna.

Lipcowa inflacja mocno w górę. GUS podał najnowsze dane

cezary kochalski rpp

Kochalski podkreślił, że RPP podejmuje decyzje w otoczeniu wysokiej niepewności, na którą składają się konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, sytuacji na rynku surowców i energii, czy kwestie napływu środków unijnych. Spadnie do 3,5 proc., czyli osiągnie górną granicę dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu (2,5 proc., +/- 1 pkt. proc.). Cezary Kochalski w rozmowie z PAP Biznes odniósł się do sierpniowego odczytu inflacji.

  1. Myślę, że pierwszy kwartał 2023 roku, to są też przed nami wysokie odczyty inflacji – wskazał Kochalski.
  2. Pamiętajmy także, że te tarcze mogą być rozbudowywane.
  3. Podkreślił, że elementy związane ze słabnąca aktywnością gospodarczą są brane pod uwagę przez radę, jednakże “w tej chwili to nie mogło wpłynąć na decyzję o podwyżkach. Dlatego też ta podwyżka była dość zdecydowana”.
  4. Kochalski, zapytany o docelowy poziom stopy rezerwy obowiązkowej po pandemii, powiedział, że zmienianie parametrów polityki pieniężnej musi być bezpiecznie dawkowane.
  5. Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy.

Wyjątkowo duży skok inflacji w lipcu. Powód do obaw czy chwilowe zaburzenie? Eksperci tłumaczą

Nie można wykluczyć – stwierdził Cezary Kochalski. RPP poinformowała w ostatnim komunikacie, że jej decyzje w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. RPP w ciągu 2 miesięcy od października do grudnia trzykrotnie podwyższyła stopy procentowe w łącznej skali 165 pb.

Po środowej podwyżce o 75 pb główna stopa referencyjna wynosi 6 proc. Na szczęście mieliśmy przestrzeń do obniżki stóp procentowych. Poprawiliśmy w istotny sposób sytuację kredytobiorców, ulżyliśmy gospodarstwom domowym i przedsiębiorcom. Decyzja RPP była uzasadniona i z perspektywy czasu obroniła się.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podpisał w czwartek ostateczną umowę sprzedaży 100 procent VeloBanku za 375 milionów złotych. Nabywca – Promontoria Holding 418 B.V – ma dokapitalizować bank kwotą 687 milionów złotych – podał BFG w czwartkowym komunikacie. Powiadomiono także, czy oznacza to zmiany dla klientów. Ceny srebra nie były tak wysokie od dziesięciu lat – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według prognoz ekspertów ceny pozostaną na historycznie wysokich poziomach między innymi przez popyt na pojazdy elektryczne i biżuterię.

Czy można sobie wyobrazić, że stopy spadają poniżej zera? Można, ale ja nie chciałbym sobie tego wyobrażać, bo to oznaczałoby nadejście czwartej, piątej i kolejnych pewnie fal Covid-19, spełnienie się kasandrycznych wizji. Dalsza obniżka de facto musiałaby wynikać ze znaczącego pogorszenia Worried About A Crypto Crash Why It Won’t Be A Problem For Nvda Stock pespektywach gospodarczych. I podwyższonej inflacji powoduje problemy po stronie oszczędzających. W marcu Polacy, próbując chronić swoje oszczędności, kupili obligacje skarbowe za 3,9 mld zł – to 2. Jakie czynniki wewnętrzne mogą tę inflację w najbliższych kwartałach podnosić?

Nadal jest przestrzeń do ewentualnych podwyżek stóp procentowych, choć w mniejszej niż do tej pory skali – powiedział PAP Biznes członek RPP Cezary Kochalski. Najprawdopodobniej wymagać będzie kolejnej podwyżki lub podwyżek stóp procentowych, a bardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższą przyszłość jest zmiana lub zmiany stóp po ok. 50 pb., ale mniej częste niż do tej pory – powiedział PAP Biznes członek RPP Cezary Kochalski. Według lipcowej projekcji NBP, inflacja w czwartym kwartale 2024 r.

Jednocześnie członek Rady nie wykluczył kategorycznie dyskusji o obniżkach stóp procentowych pod koniec tego roku, ale przypisuje temu scenariuszowi niskie prawdopodobieństwo. Mógłby się on zrealizować tylko w przypadku istotnego załamania koniunktury. RPP podczas październikowego posiedzenia Inwestorzy zagraniczni przeprowadzają pierwsze transakcje krótkiej sprzedaży w Chinach   zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, kiedy rozpoczął się cykl podwyżek stóp. Od tego czasu Rada podnosiła stopy co miesiąc, z wyjątkiem sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.

Wylicza również ile zyskają wdowcy na rencie wdowiej. Na uwagę o kłopoty z domowym budżetem gospodarstw domowych, odpowiedział, że “my (RPP – red.) musimy patrzeć w wymiarze makroekonomicznym, w wymiarze makroekonomicznym nasza gospodarka ciągle rozwija się na satysfakcjonującym, wysokim poziomie”. Cezary Kochalski nie zgodził się, że mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym. – Nie powiedziałbym, że jest kryzys i źle, nie podpisałbym się pod takim stwierdzeniem.

作者: yuan

世出世间思维遍,不念弥陀更念谁?

发表回复

返回顶部